«ՀՀ Կառավարության ծրագրի 2020 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցը մարտի 29-ին քննարկվեց ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանի խոսքով՝  2020 թվականը լի էր լրջագույն մարտահրավերներով՝ կորոնավիրուսային համավարակ, լայնամասշտաբ պատերազմ: Թեեւ խնդիրները շատ են եղել, այնուամենայնիվ նախարարությունը ողջ ծավալով շարունակել է  աշխատանքները Եվրամիության, նրա անդամ պետությունների եւ եվրոպական այլ երկրների հետ բարեկամական հարաբերությունները խորացնելու եւ գործընկերությունն ընդլայնելու ուղղությամբ:  Շփումներն իրականացվել են հիմնականում առցանց եղանակով:
ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը  վավերացվել է ԵՄ անդամ բոլոր երկրների եւ ԵՄ-ի կողմից,  ինչի արդյունքում  2021-ի մարտի 1-ից այն ամբողջությամբ ուժի մեջ է մտել: Նախարարը հիշեցրեց, որ համաձայնագրի դրույթների մեծ մասը սկսել է կիրարկվել  դեռեւս 2018 թվականից:
ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների կարեւորագույն հարցերից է մնում ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրի ազատականացման շուրջ երկխոսության հարցը, որի կապակցությամբ նախարարությունը որոշակի  աշխատանքներ է տանում:
Համավարակի դեմ պայքարին աջակցելու նպատակով Եվրամիությունն ու ԵՄ անդամ մի շարք երկրներ Հայաստանին հաշվետու տարում տրամադրել են բժշկական սարքավորումներ եւ ֆինանսական աջակցություն՝  շուրջ 92 մլն եվրոյի չափով: Հայ գործընկերներին օգնելու համար Հայաստան են ժամանել բուժաշխատողներ:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը շարունակել է աշխատանքը Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների հետ: Այս հարթակում եւս 2020-ին տեղի են ունեցել հեռավար քննարկումներ եւ հանդիպումներ, հունիսին էլ անցկացվել է  Արեւելյան գործընկերության տեսագագաթնաժողովը:
Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ Թուրքիայի աջակցությամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում հայ դիվանագետները ԵՄ երկրներում  իրականացրել են մեծածավալ աշխատանքներ, ինչի շնորհիվ ԵՄ-ն եւ  ԵՄ անդամ մի շարք երկրների օրենսդիր եւ ՏԻՄ մարմիններ  ընդունել են մի քանի հարյուրի հասնող բանաձեւեր եւ փաստաթղթեր: ԵՄ անդամ մի շարք երկրների իշխանության տարբեր մարմինների կողմից  ամրագրվել են Արցախի ժողովրդի  ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը եւ դրանից բխող Արցախի վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշման կարեւորությունը: «Ներկայումս Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթ գերակայություններն են պատերազմի հետեւանքների հասցեագրումը, այդ թվում՝ գերիների եւ որպես պատանդ պահվող անձանց անհապաղ վերադարձը, եւ Արցախի կարգավիճակի հստակեցումը, հրատապ հումանիտար խնդիրների հասցեագրումը եւ Արցախի՝ ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված  տարածքներում հայկական պատմամշակութային եւ կրոնական կոթողների պաշտպանությունը»,-հստակեցրեց Արա Այվազյանը: Նա հավելեց, որ այս կարեւորագույն հարցերի առնչությամբ նախարարությունն ամենօրյա աշխատանք է իրականացնում:

29 марта на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции обсуждался доклад «О ходе и итогах исполнения программы Правительства РА на 2020 г.».
По словам министра иностранных дел РА А.Айвазяна, 2020 г. был полон серьезных вызовов – пандемия  коронавируса, широкомасштабная война. Несмотря на множество проблем, министерство продолжало работать над углублением дружественных отношений и расширением партнерских отношений с Евросоюзом, его государствами-членами и другими европейскими странами. Контакты осуществлялись в основном в онлайн-режиме.
Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС было ратифицировано всеми странами-членами ЕС и Евросоюзом и полноценно вступило в силу с 1 марта 2021 г.   Министр напомнил, что большая часть положений соглашения реализуется с 2018 г.
Одним из важнейших в отношениях является вопрос диалога по либерализации визового режима РА – ЕС , в связи с чем министерство проводит определенную работу.
В целях поддержки борьбы с эпидемией Евросоюз и ряд стран-членов ЕС в отчетном году предоставили Армении медицинское оборудование и финансовую помощь на сумму около 92 млн евро.   В помощь своим коллегам в Армению также прибыли медработники.
МИД продолжил работу со странами-членами Восточного партнерства. На этой платформе в 2020 г.   прошли дистанционные обсуждения и встречи, в июне прошла видеоассамблея Восточного партнерства.
В ходе войны, развязанной Азербайджаном при поддержке Турции 27 сентября против Арцаха, армянские дипломаты провели масштабную работу в странах ЕС, в результате чего ЕС, законодательные органы и органы местного самоуправления ряда стран-членов ЕС приняли несколько сотен резолюций и документов. Важность признания права народа Арцаха на самоопределение и установления окончательного правового статуса Арцаха были подтверждены различными властями ряда стран-членов ЕС.   «В настоящее время приоритетами внешней политики Армении являются устранение последствий войны, в том числе немедленное возвращение пленных и заложников, уточнение статуса Арцаха, решение неотложных гуманитарных вопросов и защита армянских историко-культурных и религиозных памятников на территориях, оккупированных Азербайджаном», - пояснил А.Айвазян. Он добавил, что по этим важным вопросам министерство ведет ежедневную работу.